Határtalanul 2024

A Határtalanul Program célja a magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul a nemzeti összetartozás operatív programja. A program keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról.

2024-ben a Friedrich Schiller Gimnázium és Kollégium két hetedikes osztálya nyerte el a lehetőséget, hogy a Határtalanul program keretein belül megismerhessék a Felvidék értékeit. Kirándulásunkkal célunk volt az is, hogy olyan területekre utazzunk, ahol a magyaron kívül más szót nem hallhatunk, így a gyerekek megismerték azt a tényt, hogy a magyarság határai nem érnek véget Magyarország határainál. Bíztunk benne, hogy ezáltal erősödik magyarságtudatuk, nemzeti büszkeségük.

A kirándulást megelőzően egy osztályfőnöki óra keretében a Barangoló digitális tartalomtár segítségével térképen megnéztük a tervezett útvonalat, a Felvidék néprajzi tájegységeit, majd közösen megoldottuk a Kassához és a Szlovák Paradicsomhoz a felületen lévő feladatokat.

Programunk 2024. június 14-től 17-ig tartott, így négy tartalmas napot tölthettünk a Felvidéken. A korai indulás után túránk első állomása Somoskő vára volt. A vár egy impozáns vulkáni csúcsra épült, melyről csodálatos kilátás nyílt a környékre. A várat évtizedekig csak a falu széléről lehetett csodálni, mivel pár méterrel került a trianoni határ mögé. Ma már szerencsére a határok átjárhatóságával gond nélkül meglátogathattuk a gyönyörű romot. Következő állomásként Rimaszombatban tettünk rövid sétát, ahol megtudtuk, hogy a régi gimnázium épületében tanult Mikszáth Kálmán.

Az első napunk leghosszabb és legérdekesebb programja a beretkei skanzen volt. A skanzen célja hogy a Beretkei család történetén keresztül mutassa be a gömöri családok mindennapi életét, történelmét. A tájházban helyi asszonyok mutatták be a kiállítást, így a palóc nyelvjárással is megismerkedhettünk.

Állóképességünk fejlesztése is megtörtént az első napon a Gömörhorkán található a Kövirózsa Tanösvényen. A tartalmas túrán kellően elfáradtunk, de megszámlálhatatlan természeti kincs megismerésével lettünk gazdagabbak.

A sok gyönyörű látnivaló és hatalmas túra után este jóleső fáradtsággal érkeztünk meg a kényelmes szállásunkra Várhosszúrétre.

A második napunkat egy hosszú és kellemes hangulatú utazással kezdtük, ahol megbeszélhettük az első nap élményeit. Első állomásunk Késmárkon az evangélikus templom volt, ahol megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, gróf Thököly Imrének a szarkofágját, majd közösen elénekeltük a himnuszt is.

Meglátogattuk az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomot, amiről megtudtuk, hogy az egyedülálló faépítmény tiszafából és vörösfenyőből épült egyetlen fém alkatrész felhasználása nélkül. A nap további részében ellátogattunk Lőcsére, ahol Mikszáth Kálmán és Jókai Mór két regényét is felidéztük.

A harmadik napunk legszebb programja a betléri kastély és kastélypark volt. A 70 hektáros park nagyobbik részét csodaszép rétek és tisztások teszik ki. A parkot átszelő ösvényeken a szemerkélő eső ellenére is emlékezetes sétát tettünk, a gyönyörű kastélyról rengeteg csodás képet készítettünk.

Ezen a napon látogattuk meg a régészeti feltárás alatt álló gombaszögi pálos monostort is. Az utolsó esténken a szálláson egy rendhagyó történelemóra keretében összegeztük az eddigi élményeinket. Az este további részében egy helyi kézműves is ellátogatott hozzánk, akivel gyöngyöt fűzhettünk, majd kipróbálhattuk a gyékényfonást is.

A hazautazás napján korán keltünk, hogy meglátogathassuk a tornai alapiskola tanulóit. A tanárok és diákok rendkívül kedvesen fogadtak minket, a pilisvörösvári diákok hamar megtalálták a közös hangot felvidéki tanulókkal.

Innen Kassára utaztunk, ahol a dómban megkoszorúztuk a II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és Bercsényi Miklós szarkofágját. Az altemplomban hangosan elszavaltuk a himnusz összes versszakát, mely egy rendkívül megható pillanat volt mindannyiunk számára. Túránk utolsó állomása Borsi volt. II. Rákóczi Ferenc szülőkastélya és a modern, rendkívül élményszerűen kialakított múzeum berendezése elvarázsolta a diákokat.

Bátran állíthatjuk, hogy a 7.a és 7.b osztályok első közös osztálykirándulása és a Határtalanul program elérte a kitűzött céljait. A diákok rendkívül összetartó közösségé kovácsolódtak a 4 nap alatt, illetve élethosszig tartó emlékekkel lettek gazdagabbak.

7.a és 7.b osztályok,
Friedl-Aliczky Barbara és dr. Pintérné Mester Noémi
osztályfőnökök