Az Iskola

A Friedrich Schiller Gimnázium és Kollégium Magyarország legnagyobb német nemzetiségi gimnáziuma. Kiemelt feladatunk a magyarországi németek nyelvi és kulturális örökségének erősítése, valamint az egyetemes német kultúra közvetítése, amelyre Friedrich Schiller neve is kötelez.

Az őseink által ránk hagyott örökségre, a hagyományokra támaszkodva törekszünk egy olyan nemzetiségi identitástudat kialakítására, amely a mai ifjúság számára is értékeket képvisel, és megalapozza a jövő nemzetiségi értelmiségét. E törekvésünk tiszteletben tartását minden diákunktól és kollégánktól elvárjuk, függetlenül attól, hogy nemzetiségi családokból kerülnek-e hozzánk vagy sem, illetve, hogy beszélik-e a német nyelvet vagy sem.

Az iskola nemzetiségi jellegét erősíti az önálló tantárgyként tanított népismeret, amely választott érettségi tárgy is lehet. Diákjaink az itt megszerzett ismereteket kiegészítik a saját településükön működő nemzetiségi kultúrcsoportok kínálta lehetőséggel, pl. tánccsoport, zenekar. Az iskola nemzetiségi jellegét színesíti a Schiller-nap, valamint a hagyományos svábbál (Schiller bál).

Célunk, hogy nyelvileg magas szintű képzésben részesítsük diákjainkat, amely akár a német nyelvterületen való továbbtanulást és munkavállalást is lehetővé teszi számukra. Iskolánkban természetes jelenségnek tekintjük a kétnyelvűséget a tanítási órák keretében, a folyosókon és a tantestületi szobában zajló beszélgetésekben, az iskolai értekezleteken, valamint a különféle rendezvényeken egyaránt.

A nemzetiség iskolai oktatásának irányelve szerint a heti kötelező órakeret legalább 50%-ában a nemzetiség nyelvén oktatjuk a következő tantárgyakat: német nyelv és irodalom, történelem, földrajz, népismeret, erkölcstan, etika, tánc és dráma, mozgókép- és médiaismeret, művészetek, vizuális kultúra, ének-zene, valamint bizonyos csoportokban a matematika és a testnevelés. Ennek köszönhetően diákjaink többsége sikeres német nyelvvizsgával – melyet a DSD II. illetve az érettségi vizsga feltételeinek teljesítésével – zárja középiskolai tanulmányait.

Intézményünkben mi is törekszünk a fenntartónk – a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata – oktatási koncepciójában megfogalmazott idézet megvalósítására:

„ A legtöbb, mit gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak” (Goethe)

Tanáraink

Meszlényi-Bodnár Gyöngyi

vizuális kultúra, média

Miereisz Éva

földrajz, népismeret, erkölcstan, német nyelv

Mirk Ágnes

német nyelv és irodalom, népismeret

Müllner Ágnes

Müllner Tibor

Nick Andrea